Revizyon Estetik Burun Ameliyatı

Düzeltici (revizyon) burun estetiği ameliyatı nedir?
Düzeltici (revizyon) burun estetiği, daha önce burun estetiği ameliyatı olmuş hastalara uygulanan ameliyatlardır.

Düzeltici (revizyon) burun estetiği ameliyatı kimlere uygulanır?
Burun estetiği ameliyatı olmuş olmasına rağmen hastanın kendisi, hasta yakınları veya doktor tarafından teyit edilmiş estetik problemler revizyon burun estetiği ameliyatını gerektirebilir. Estetik açıdan tatmin edici bir sonuç almasına rağmen hastalarda ciddi fonksiyon bozukluğu da revizyon burun estetiği ameliyatını gerektirebilir.

Düzeltici (revizyon) burun estetiği ameliyatının cerrah açısından zorluğunun sebebi nedir?
Hastaların önceki burun estetiği ameliyatlarında kemik ve kıkırdak üzerini kaplayan deri, ameliyat sırasında kolaylıkla kaldırılmasına rağmen, revizyon burun estetiği ameliyatlarında kemik ve kıkırdak ile üzerindeki deri arasında yoğun yapışık dokular bulunabilir. Bu yapışıklıklar revizyon burun estetik ameliyatlarının cerrahi açıdan zorluklarından bir tanesidir.

Revizyon burun estetiği ameliyatlarındaki diğer bir zorluk ise burun bölme (septum) kıkırdağının yetersiz olmasıdır. Revizyon burun estetiği ameliyatlarında cerrah şekillendirme ve onarım için kıkırdak dokuya ihtiyaç duyar. Burun estetiğinde en ideal doku olan septum kıkırdağı hastanın önceden geçirdiği ameliyatında kullanıldığından yetersiz kalır ve burun estetiğini gerçekleştirebilmek için gerekli kıkırdak ihtiyacı genelikle kulak kıkırdağından sağlanır. Kulaktan elde edilecek kıkırdak doku yetersiz kalacağı için az bir hasta grubunda ise kaburga kıkırdakları kullanılabilir. Kulak kıkırdağı ve kaburga kıkırdağının avantajı hastanın kendi dokusu olmasıdır ama en büyük dezavantajı ise kıkırdağın bükülmesidir. Hastanın kendi dokusundan başka, dışarıdan elde edilen kıkırdak dokusu, doku uyumluluğu fazla olan yapay fabrikasyon malzemeleri de revizyon burun estetiği ameliyatlarında kullanılabilir.

Düzeltici (revizyon) burun estetiği ameliyatının zor olmasının diğer sebebi nedir?
Daha önce en az bir defa burun estetiği ameliyatı olmuş hastanın revizyon ameliyatlarda beklentileri daha yüksek olmaktadır. Revizyon burun estetiği ameliyatı, hastalar tarafından önceki burun estetiği ameliyatını veya ameliyatlarını tamamlayan basit ve kısa işlemler gibi algılanır. Bu durum aslında böyle değildir. Revizyon burun estetiği ameliyatları normal burun estetiği ameliyatlarından daha tecrübe gerektiren ameliyatlardır.

Düzeltici (revizyon) burun estetiği ameliyatı için ne kadar beklemek gerekir?
Revizyon burun estetiği ameliyatına karar vermeden önce beklenmesi gereken süre bir önceki ameliyattan sonra en az 6 aydır. Hastanın psikolojisini de düşünmek kaydı ile ideal süre olan bir yıla kadar beklemek en doğrusudur. Bu süre dokuların tam olarak iyileşmesini ve burnun nihai sonucunun ortaya çıkmasını ve revizyon burun estetiği ameliyatı için planlamanın daha sağlıklı yapılmasını sağlar.

Düzeltici (revizyon) burun estetiği ameliyatından sonra neler gözlenir?
Revizyon burun estetiği ameliyatının, iyileşme süreci açısından ilk burun estetiği ameliyatlarından pek bir farkı yoktur. Ağrı olmaz. Hatta kırma işlemlerinin yapılmadığı ve sadece kıkırdak çatıya dokunulduğu hastalarda morluk ve şişlik gibi yan etkiler de pek görülmemektedir. Ameliyat sonrası ile ilgili diğer bütün bilgiler burun estetiği ameliyatı başlığında anlatılmaktadır. Kulak ya da kaburga kıkırdağı alınan bölgelerde ise yara bakımı genellikle yeterli olmaktadır ve bu bölgelerde kozmetik problemler oluşmamaktadır.

Leave a reply