Kulak Zarı Ameliyatı

Kulak zarı neden delinir?
Kulak zarı, iltihap, darbe (travma) ve basınç gibi etkenlere bağlı olarak delinebilir. En sık kronikleşmiş orta kulak iltihaplarında görülmektedir.

Kulak zarındaki delik neden önemlidir?
Dış kulak ile orta kulak arasındaki kulak zarının oluşturduğu bariyer delik olan zar nedeni ile ortadan kalkar ve bu iki yapı birbiri ile bağlantılı hale gelir. Dış kulak yolundan su (banyo/duş, deniz/havuz yoluyla) orta kulak boşluğuna kaçabilir ve orta kulak komşuluğundaki yüz siniri, iç kulak ve beyin gibi dokuların hastalanma riskini arttırabilir. Yine delik olan kulak zarı gerginliğini kaybeder ve işitme kaybına da yol açabilir.

Kulak zarındaki delik nasıl tedavi edilir?
Kulak zarındaki delik çok küçükse, iltihaplanmıyorsa ve işitme kaybı oluşmamışsa su ile temastan (banyo yapmak, havuz ve denizde yüzmek) korunarak takip edilebilir. Kulak zarındaki delikten orta kulağa su kaçmasına bağlı olarak tekrarlayan veya geçmeyen kulak akıntıları olması ve işitme kaybı saptanan hastada hem iltihapsız kuru bir kulak sağlamak hem de işitme kaybının ilerlemesini önlemek amacı ile kulak zarındaki delik ameliyat ile kapatılmalıdır.

Kulak zarı ameliyatı nasıl yapılır?
Kulak zarı ameliyatına “miringoplasti” adı verilir ve genel anestezi altında yapılır. Kulak zarı ameliyatı kamera eşliğinde dış kulak kanalı içinden, dışarıda herhangi bir kesi olmadan yapılmaktır. Bu tekniğe ‘endoskopik miringoplasti’ denir. Yıllardır mikroskop eşliğinde mikroskop ile yapılan bu ameliyatlar yeni yeni bazı kliniklerde kamera eşliğinde yapılmaya başlanmıştır. Uzun süredir orta kulak ameliyatlarını kamera eşliğinde yapmaktayım. Kamera eşliğinde yapmanın avantajı kulak kanalı içinden dışarıda bir kesi olmadan ameliyatın yapılabilmesidir. Kulak zarındaki deliği kapatan doku ise hastanın kendi kulak kıkırdağından alınır.

Kulak zarı ameliyatından sonra nelere dikkat etmek gerekir?
Hastalar genellikle ameliyat sonrası birinci günde, pansumanları yapılarak hastaneden taburcu edilebilmektedirler. Ameliyat sonrası ağrı ve kanama pek olmamaktadır. Ameliyattan sonra birkaç kez kulak pansumanı yapılır. İşitme kaybının durumu, ilerleyen zamanlarda yapılacak işitme testleriyle ölçülür. Ameliyatın başarı oranı oldukça yüksektir.

Leave a reply